Uzmanlar İçin Kanser Hastaları ile Çalışma Psikoonkoloji Programı

CategoriesDuyurularYorum yok Uzmanlar İçin Kanser Hastaları ile Çalışma Psikoonkoloji Programı531 views

KANSER HASTALARI İLE ÇALIŞMA- PSİKOONKOLOJİ PROGRAMI

1. DÜZEY EĞİTİM
Bu programda, son yıllarda giderek artan kanser hastalığı ile mücadelede terapistin neler yapacağı ve hangi çerçeve ile ilerleyeceği sunulmaktadır.
Eğitimin İçeriği: Kanserin ne olduğu, kanser hastasının psikolojik ve fizyolojik yaşantıları, hastalığa ve tedaviye özgü verdiği tepkileri, hastaya kanser olduğunun zarar vermeden nasıl söylenmesi gerektiği, psikolojik desteğin nasıl sağlanacağı, ailenin neler yaşadığı ve nasıl destek olacağı konuları ele alınacaktır.
Katılımcılar: Psikologlar, Psikiyatristler, Psikiyatri Hemşireleri, Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık bölümlerinden mezun veya 4. sınıfta okuyanlar.

1. Gün
Oturum 1. Kanseri Tanıyalım
Oturum 2. Kanser Olduğunu Söyleme, Kansere Verilen Tepkiler
Oturum 3. Kanser Hastalarında Görülen Psikiyatrik Bozukluklar
Oturum 4. Kanser Hastalarının Aileleri Neler Yaşar?
Hastaya Yardımcı Olma Yöntemleri Nelerdir?
2. Gün
Oturum 5. Etik Kurallar ve Terapötik Surece Etkisi
Oturum 6. Klinik Değerlendirme – Vaka Formulasyonu – Gerekli Ölçek ve Envanterlerin Kullanım Becerisinin Kazanılması
Oturum 7. Kanser Hastalarının Psikolojik Tedavisinde Kullanılan Psikoterapotik Yöntem ve Teknikler
Oturum 8. Kanser Hastalarıyla Klinik İlk Görüşme ve Değerlendirme
Video Gösterimi
Eğitim Bedeli: 680 YTL
Eğitimci: Klinik Psikolog/ Psikoonkolog Esra Savaş
(Konuk Eğitimci: Klinik Psikolog İrem Yelken)
Eğitim Tarihi: 07/08 Mart 2015
Eğitim Saati: 10.00-16.00
Eğitim Adresi: Florya Cad. Nazar Apt. No:12 Şenlik köy Mahallesi Giriş Kat
İletişim Tel: 0212 541 88 58
Website: kanserpsikolojikdestek.com/http://www.esrasavas.com/
E-mail: mlk.yldrm89@gmail.com

*Tüm eğitim saatlerini eksiksiz dolduran katılımcılara katılım belgesi verilecektir.

Uzman Psikolog Esra Savaş

Klinik Psikolog/ Psikoonkolog ;

Doktora: Walden University, Minneapolis, U.S., Klinik Psikoloji
Uzmanlık Derecesi: Walden University, Minneapolis, U.S. Klinik Psikoloji
İstanbul Üniversitesi Çapa Tip Fakültesi, Psikososyal Onkoloji
Lisans Derecesi: Koç Üniversitesi, Psikoloji

Geçmişi

Psikoloji lisans eğitimini Koç Üniversitesi’nde aldıktan sonra 6 ay Kanada’da University of British Columbia’da eğitim görüp Türkiye’ye dönüş yapmıştır. Ardından İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp Fakültesi’nde Psikososyoloji ve Eğitim ABD’ de uzmanlık eğitimini tamamladı. Klinik Psikoloji yüksek lisans diplomasını Walden University, Minneapolis, U.S. Klinik Psikoloji Yüksek Lisans bölümünden mezun olarak Klinik Psikolog unvanını kazanmıştır. Şuanda Walden University’ Minneaplois, U.S. Klinik Psikoloji Doktora programına devam eden Esra Savaş, çalışmalarını Bilişsel (Kognitif) Davranışçı Terapi ekol temelli olarak devam etmektedir. Ayrıca ülkemizdeki Psikoonkoloji’nin ilerlemesi gelişmesi ve psikolojik desteğin sağlanması için hasta, yakınları ve bu alanda çalışan uzmanlara yönelik eğitim ve seminerler vermektedir.

Yüksek Lisans tezinde Amerika, Kanada ve Japonya’da kanser hastalığı olan kişilere uygulanan psikoeğitim programını Türkiye’de ki jinekoloji kanseri olan kişilere uyarlayarak psikoeğitim grupları gerçekleştirmiştir. Haftada bir kez 90 dakika süreyle grup bireyleri bir araya geldi ve 6 hafta sonunda tamamlanan programa katılan kişilerin, program sonunda hastalıkla, duygusal ve fiziksel etkileriyle basa çıkmalarının kolaylaştığı, depresif çökkün duygu durumun ve kaygıların azalarak umut düzeylerinin arttığı görüldü.

Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları, Çocuk Esirgeme Kurumu (SHÇEK) Anne-Çocuk Eğitim Vakfı (AÇEV) ve Amerikan Hastanesi’nde ergen ve yetişkinlerle duygu durum bozukluğu, klinik çalışma ve araştırmalar yürüttü. Çapa Tıp Fakültesi Konsültasyon-Liyezon Psikiyatrisi ve Onkoloji Enstitüsü’nde onkoloji hastalarıyla bireysel ve grup psikoterapileri uyguladı. Kognitif terapi Psikoterapist sertifikalarını İngiltere’de CBT London, Türkiye’de CBT İstanbul ve Bilişsel Davranışçı Terapiler Derneği’nden almıştır.

Şu anda Uzman Psikolog, Psikoonkolog ve Kognitif (Bilişsel) Terapi ekolüyle Psikoterapist olarak Florya’da;

Ergen ve yetişkinlerle (16-55 yaş arası) bireysel ve grup psikoterapi, sınav kaygısı, kanser psikoeğitim ve grup terapisi, tıbbi hastalığa özgü psikoeğitim grupları, psikolojik test ve zekâ belirleme testi alanlarında çalışmalarına devam etmektedir.

Uzman Psikolog İrem YELKEN

Klinik Psikolog

Doktora: İstanbul Üniversitesi, Psikoloji Anabilim Dalı, Klinik-Sağlık Psikolojisi Bölümü (devam)

Uzmanlık Derecesi: Okan Üniversitesi, Klinik Psikoloji, 2009

Lisans Derecesi: Haliç Üniversitesi, Psikoloji Bölümü, 2007 (Tam Burslu)

Geçmişi

Klinik Psikolog İrem Yelken, Psikoloji lisans eğitimini, Haliç Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden 2007 yılında mezun olarak tamamladı. Lisans eğitimi süresince çeşitli kurumlarda gönüllü psikolog olarak yer aldı.

Klinik Psikoloji alanındaki yüksek lisans derecesini, 2009 yılında Okan Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Klinik Psikoloji Yüksek Lisans programını tamamlayarak aldı. Okan Üniversitesi Klinik Psikoloji Uygulama Birimi’nde Kognitif Davranışçı Terapi süpervizyonu eşliğinde yetişkinlerle psikoterapi seansları sürdürdü. Uzmanlık eğitimi süresince, Kognitif Terapi alanıyla ilgili uluslar arası organizasyon ve projelerde yer aldı.

Uzmanlık eğitiminin ardından, çeşitli psikolojik danışmanlık merkezlerinde “Klinik Psikolog” olarak görev aldı. Okan Üniversitesi Psikoloji Lisansüstü Programları bünyesinde üç yılı aşkın bir süre idari görevini sürdürdü.

Beck Yönelimli Kognitif Terapi süpervizyon eğitimini tamamlayan Klinik Psikolog İrem Yelken, katıldığı kongre, eğitim ve seminerlerle kognitif terapi alanındaki mesleki gelişimine devam etmektedir.

Kurucularından olduğu DAPE Danışmanlık ve Psikoeğitim Enstitüsü’nde Kognitif Davranışçı Terapi ekolüyle, genç (orta ve ileri ergenlik) ve yetişkin popülasyonunda kaygı ve duygudurum sorunlarıyla çalışmakta ve İstanbul Üniversitesi Psikoloji Anabilim Dalı Klinik-Sağlık Psikolojisi Bölümü’nde doktora eğitimine devam etmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir